Czy wiedzieliście, że pierwsze systemy rozpoznające mowę powstały już w latach 50. XX wieku? Choć początkowo były w stanie zrozumieć jedynie liczby, dziś, po ponad 70 latach ciągłego rozwoju, osiągnęły wreszcie ludzki poziom dokładności. Stale obserwujemy jak rozwijają się w różnych przemysłach i łączą z innymi technologicznymi nowinkami. A jedną z nich jest właśnie IoT – internet of things, czyli internet rzeczy. Przewiduje się, że w połączeniu z inteligentnymi głośnikami tego typu rozwiązanie znajdzie się w ponad 66 milionach gospodarstw domowych w Stanach już pod koniec 2022 roku. To naprawdę niezły wynik.
Co znajdziesz w artykule?
Zacznijmy od początku – czym właściwie jest IoT?
IoT odnosi się do urządzeń, których nie kojarzylibyśmy zazwyczaj z połączeniem do internetu – żarówek, ekspresów do kawy, czy systemów bezpieczeństwa. Dzięki temu rozwiązaniu kilka sprzętów domowych może pracować wspólnie i wpływać na siebie nawzajem podczas wykonywania konkretnych zadań. W rezultacie uzyskujemy praktyczne wsparcie w wykonywaniu codziennych domowych obowiązków.
Dlaczego urządzenia aktywowane za pomocą głosu zyskują popularność?
Według ankiety przeprowadzonej przez PwC 90% odbiorców wie, czym jest asystent głosowy, a 72% miało okazję skorzystać z jego pomocy. Technologie głosowe nie tylko zyskują coraz większą popularność, ale i stają się powoli nieodłączną częścią naszego życia. Co więcej, globalny rynek rozpoznawania mowy ma osiągnąć aż 31,82 miliardów dolarów do 2022 roku! To naprawdę robi wrażenie.
Dziś prawie 55 milionów Amerykanów posiada co najmniej jedno urządzenie, które łączy w sobie technologię IoT z głosem (wyłączając smartfony). Dlaczego właściwie tak łatwo przychodzi im rozmowa z botem?
- Wykonywanie kilku zadań równocześnie to stereotypowa domena kobiet. My sądzimy jednak, że to bardziej kwestia samoorganizacji i umiejętności koncentracji bez względu na płeć. Wiemy też, że głos zdecydowanie pomaga. Jeżeli jedno z zadań może być wykonywane tylko za pomocą mowy, ręce i wzrok można skupić na innych rzeczach. Tym sposobem tytuł mistrza wielozadaniowości przestaje być poza naszym zasięgiem.
- Nie odkrywamy Ameryki mówiąc, że brak konieczności wykonywania zadań manualnie pozwala na sporą oszczędność czasu. Jeżeli jesteśmy w stanie powiedzieć głośnikowi, aby włączył odkurzacz, który sam posprząta za nas mieszkanie, możemy skupić się na wykonywaniu innych zadań.
- Internet jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Jednak aby znaleźć niezbędne informacje, trzeba wziąć do ręki jedno z podłączonych urządzeń i wpisać zapytanie. A co jeśli ręce są całe w mące, bo właśnie robimy ciasto albo jesteśmy w trakcie skrupulatnego czyszczenia łazienki? Odpowiedź jest prosta – wystarczy zadać pytanie asystentowi głosowemu, który wyszuka odpowiedzi za nas.
- Urządzenia wykorzystywane w inteligentnych domach obsługiwane za pomocą głosu są jak małe roboty, które wyręczają nas w codziennych obowiązkach pozwalając tym samym na znaczną oszczędność czasu i będąc sporym codziennym wsparciem domowników.
Voicebot i IoT – połączenie technologicznych gigantów
Dzięki inteligentnym głośnikom, słynni wirtualni asystenci tacy jak Google czy Alexa stają się nieodłączną częścią wielu domów. Oba voiceboty są w stanie podłączyć się do różnych systemów automatyzując wykonywanie codziennych zadań i pozwalając nam kontrolować poszczególne urządzenia za pomocą głosu. Rozbrojenie systemu bezpieczeństwa przed wejściem do mieszkania, obejrzenie nagrania z kamery monitorującej drzwi czy ustawienie czasu niezbędnego do ugotowania jajka podczas przygotowania posiłku? Wszystko to sprowadza się jedynie do kilku słów. Według Loup Ventures Annual Digital Assistant IQ Test Results zarówno Google jak i Alexa rozumieją nasze zapytania w prawie 100%. Dodatkowo Google udziela prawidłowej odpowiedzi w 92,90%, a Alexa w 79,80%.
Przyjrzyjmy się zatem obu rozwiązaniom.
Google Home Voice Controller
Obsługa sprzętów domowych, głosowe funkcje wyszukiwania i dodatkowe opcje muzyczne to tylko jedne z nieprzeciętnych umiejętności asystenta Google. Sprytny bot rozumie kontekst zapytań i jest w stanie pracować z kilkoma kontami Google jednocześnie rozpoznając je po głosie użytkownika. Dwa wbudowane mikrofony o dalekim zasięgu pozostają w opcji czuwania, aby zareagować, kiedy usłyszą “Hej, Google” lub “OK, Google”. Co ciekawe, jeżeli podczas rozmowy używamy samego słowa “Google”, nie będą reagować. Rozwiązanie jest kompatybilne z różnymi urządzeniami domowymi, które można kontrolować za pomocą głosu:
- Inteligentne żarówki
Możemy wyregulować ich barwę i jasność według swojego nastroju i preferencji bez potrzeby ruszania się z kanapy.
- Urządzenia streamingowe
Z dodatkową pomocą urządzenia Chromecast możemy odtwarzać różne rodzaje klipów i tworzyć multiroomy dla całej rodziny.
- Termostaty
Za zimno? Za ciepło? Istnieje szybki sposób na to, aby dopasować termostat do swoich bieżących potrzeb. Wystarczy określić liczbę stopni albo powiedzieć “Hej, Google, jest mi za ciepło”. Urządzenie zapamiętuje nasze preferencje w każdym z pokoi i utrzymuje temperaturę, która najbardziej nam odpowiada.
- Systemy kamer
Użytkownik kamer podpiętych do urządzeń korzystających z Chromestat może oglądać transmisję bez względu na to, gdzie się znajduje – czy jest to inny kraj czy po prostu pokój. Inteligentna technologia jest nawet w stanie nauczyć się rysów twarzy każdego z domowników!
- Inteligentny kran
Wystarczy kilka słów, aby asystent Google pilnował nawadniania naszych roślin zawsze, kiedy jest to niezbędne. Kran można zaprogramować też podczas dłuższych wyjazdów, aby podlewał nasz ogród codziennie o określonych porach.
Amazon Echo
Amazon Echo działa bardzo podobnie do Google Home korzystając z pomocy asystentki Alexy. Bot odpowiada na większość popularnych zapytań, wciela się w rolę DJ-a grającego naszą ulubioną muzykę i kontroluje sprzęty domowe dla naszej codziennej wygody.
Tak jak Google, pozwala na używanie głosu w celu aktywacji i regulacji systemów streamingowych, inteligentnych żarówek, gniazdek, zamków, termostatów, kamer, głośników, itp.
Gotowi na połączenie IoT z głosem?
Tak naprawdę nie trzeba wcale używać gotowych rozwiązań dostarczanych przez firmy takie jak Google czy Amazon. Asystent głosowy, który będzie wspierał technologię IoT może być w pełni oryginalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej działalności.
Jeżeli zastanawiacie się nad stworzeniem takiego rozwiązania, możecie skorzystać z naszych kompetencji.Dobierzemy odpowiednią ścieżkę działania oraz zasugerujemy ofertę szytą na miarę Waszych potrzeb.